Domowy serwer plików FreeNAS – Instalacja

W dzisiejszym tutorialu opisze jak zrobić domowy serwer plików ze starego komputera. Mam nadzieję że opis mój będzie pomocny i wykorzystacie go do bezpiecznego utrzymywania plików.

Do stworzenie domowego serwera plików potrzebujemy:

 • oprogramowanie freenas ( do pobrania ze strony producenta: http://www.freenas.org/ )
 • pendrive minimum 2 gb
 • stary komputer ( z dyskiem o pojemności wedle uznania, )
 • podłączanie komputera do sieci LAN kablem UTP

Poniżej opisze krok po kroku przebieg instalacji oprogramowania od pobrania pliku do uruchomienia naszego serwera plików.

 1. Pobieramy ze strony http://www.freenas.org/ oprogramownie w formacie ISO

2. Wypalamy pobrany obraz ISO na płytkę CD,

3. Uruchamiamy komputer botując płytę CD z włożonym pendrivem do portu USB

4. Po kilku chwilach pojawi informacja o uruchomieniu oprogramowania freenas

1

5. Oczywiście wybieramy opcję 1. Install/Upgrade

6. Następnie system poprosi nas o wybór miejsca gdzie ma zapisać pliki oprogramowania freenas. W opisywanym tutorialu będziemy instalować go na zewnętrznym nośniku.

2

7. Wybieramy miejsce docelowa instalacji i naciskamy ENTER aby potwierdzić.

8. Dodatkowo otrzymamy informację o zerowaniu/kasowaniu danych z dysku i preferowana instalacją na nośniku zewnętrznym ( tak jak to jest w naszym przypadku )

3

 1. Ponownie potwierdzamy przyciskiem ENTER i czekamy aż oprogramowanie przegra pliki na pendrive.
 2. Po kilku chwilach i poprawnym skopiowaniu plików na pamięć Flash zostaniemy poinformowani o tym komunikatem. Dodatkowo informuje nas aby wyjąć płytę z napędu CD-ROM.Po naciśnięciu ENTER komputer zostanie ponownie uruchomiony. Musimy pamiętać aby komputer po restarcie został uruchomiony z pamięci Flash- Pendrive. Aby to zrobić musimy ustawić w biosie botowanie z USB ( jeżeli jest wyłączone) i ustawić aby komputer na początku uruchamiał pamięć Flash. Standardowo ustawiony jest dysk twardy HDD. W opcji biosy bez problemu znajdziemy możliwość zmiany.

4

 1. Po ponownym uruchomieniu komputera z USB/pendrive, oprogramowanie będzie musiało pobrać z internetu resztę potrzebnych plików. W tym celu tak jak wspominaliśmy na początku musimy mieć komputer podłączony do sieci LAN.
 2. Po około 10-15 minutach ( czasami szybciej ) zostaniemy przywitani kilkoma informacjami przydatnymi do konfiguracji naszego domowego serwera plików. Pamiętac należy że w międzyczasie będziemy musieli ustawić hasło administratora do zalogowania się przez webservice.

5

 1. Najważniejszą informację jest oczywiście adres naszego serwera. IP pobiera się automatycznie z DHCP ( ustawienia fabryczne ), gdy mamy podłączanie do sieci domowej.
 2. Na ten moment możemy odstawić naszego freenas`a w kąt, podłączonym kabelkiem internetowym i zapomnieć.
 3. Teraz uruchamiamy komputer domowy i w przeglądarce wpisujemy adres IP naszego serwera ( w moim przypadku 192.168.1.168 ). Na początku wyskoczy okienko logowania. Wpisujemy standardową nazwę do softu freenas, czyli LOGIN: root. Zaś hasłem jest te które ustawiliśmy w punkcie 12.

Na dziś starczy. W następnym tutorialu opiszę jak zainicjować dyski, dodać użytkowników, uruchomić dyski sieciowe na komputera Windows/Mac i jak ustawić adres ip na sztywno, aby nasz serwer zawsze miał taki sam.

Mam nadzieję że tutorial się przyda dla początkujących. Jeżeli nie możecie czegoś ustawić piszcie w komentarzach. Na pewno będę pomagał.

Pozdrawiam Serwisant NAPRAWAKOMPUTERA.PL